Please reload

Son Paylaşımlar

Kentsel Dönüşümde Tozu Engellemek - 2

December 6, 2017

İlk yazımızda, hidrolik ataşman kullanımının tozu nasıl azalttığına değinmiştik. Bu yazımızda tozu engellemek için su kullanımı ve tekniklerine değineceğiz.

 

Suyun tozu baskılaması, su zerresinin toz zerresini ağırlaştırarak yere indirmesidir. Bunun için üç temel denge kurulur: 

 

1. Zerre boyutu: İki zerrenin hemen hemen eşit boyutta olması gerekir; su küçük olursa tozu ağırlaştıramaz, su büyük olursa çamura dönüşür.

 

2. Zerre miktarı: Havada ne kadar toz zerresi varsa o kadar su zerresi oluşmalıdır.Su zerresi fazla ise nem, toz zerresi fazla ise toz havada kalır. 

 

3. Havada karşılama: Toz dağılır; baskılayabilmek için su havada asılı kalacak kadar zerrelerine ayrılır (pulverize/atomize edilmeli), toz miktarını karşılayacak kadar yeterli miktarda ve havaya püskürtülür.

 

Yoğun tozla karşılaşınca akla ilk gelen çöüzm ise bunların aksine itfaiye tarzı yoğun ve tazyikli su sıkma. İlk bakışta mantıklı görünse de tozu engellemez. İtfaiye bu yöntemi yangının havayla temasını kesmek amacıyla kullanır; toz yangından farklı özellikte olduğundan istenen sonucu sağlamaz. Yıkımda bu yöntem ara ara su sıkarak günde 80 tona kadar su kullanımı, cüzi bir toz tutuşu ve çamur sorunu yaratır.    

 

Su zerrecik halinde atıldığında neredeyse %25'i kadar miktarla kat be kat fazla toz tutmak mümkün. Burada temel sebep, suyun miktarından çok zerrecik halinde olması ve itfaiye sisteminde olmayan hava üfleme ve hava perdesi yaratma gücü.

 

 

Yıkım, iş makinası, hidrolik ataşmanlar ve su püskürtme sistemleri ile birlikte toplam maliyeti yüksek bir işkolu. Doğru yapılmazsa iş makinasına, düzenli olarak havada kalan tozla toplum sağlığına ve sağlık harcamaları yoluyla devlet bütçesine zarar veriyor.

 

Kentsel dönüşümde tozu engellemek yıkımcı, toplum ve devlet açısından faydalı; ancak daha önemlisi, engellenmediği her gün her üçüne de zararı giderek artıyor.  

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Please reload

Arşiv

© 2017 by DHC Makina

  • LinkedIn Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon