Please reload

Son Paylaşımlar

Doğa "Planlamanı Gözden Geçir" Diyor

July 27, 2017

Eski Mısır Nil Nehri'nin taşma zamanlarını önceden tespit edebilmesi sayesinde var oldu. Taşkınları önleyen sistemler, tarım, yerleşim planlaması vb. ile bugün dahi bilinen bir medeniyet.

 

Topraklarının önemli bir kısmı deniz seviyesinin altında olan Hollanda, 1953 yılında yaşadığı sel felaketi sonrası,  ülke çapında su seviyesini kontrol altında tutmak için bent, kanal, su rezervi sistemleri oluşturdu. Yerleşim planlaması, yeşil alan, üretim, tarım uygulamaları ile Konya ili kadar coğrafyası, İstanbul ili kadar nüfusu ile 2016 gayrısafi yurtiçi hasılası 770.8 milyar USD (Türkiye 857.7 milyar USD.)

 

Kuşkusuz her şeyi su, yağmur vb ile açıklamak mümkün değil.  Ancak gelişmenin ortak noktası, doğaya karşı değil, doğayla birlikte yaşama yöntemi geliştirmek. Bunlar üzerine kafa yorunca hayatın kalan kısmı için de daha sağlıklı çözümler oluşuyor.

 

İstanbul'da 1 hafta arayla yoğun yağmur, Mısır'da Nil'in taşması, Hollanda'da 1953 sel felaketini gözümüzde canlandırmaya yetecek şekilde. Üstelik iki yağmur arasında ciddi sıcak günler yaşadık. Doğa, bize "planlamanı gözden geçir" diyor.

 

Öncelikle beton / yeşil alan dengesi. İstesek de (planlama ile) istemesek de ( yağmur, deprem riski vb). yoğun yapılaşmayı değiştirmek zorunda kalacağız. Kentsel dönüşüm çerçevesinde daha seyrek yapılaşma, daha yoğun yeşil alana ihtiyacımız var.

 

Suyu toprak tutar; ancak fazlası için videoda yer aldığı gibi doğal malzeme ile yapılan kanallar ya da doğal dereler gerekir. Bu aynı zamanda su toplamak için de kullanılabilir. Yeşil alanlar içinden geçecek bu kanalları doğru eğimlerle rezervlerde toplamak da mümkün olabilir.   

 

Yeşil alan, kanallar ve derelerde insan harici canlıların varlığını sağlamak maliyet açısından bir diğer önemli konu. Zira canlı yaşamı, bu alanların kendi kendini temizlemesini sağlıyor. Özellikle Avrupa'nın doğa yaklaşımında börtü böcek sevgisinden ziyade maliyet avantajı ön planda. Fazlası için karada çözüm belli, sulak alanlarda ise amfibik ekipmanlarla temizlik mümkün.  

 

Beton ve asfaltın yaşattığı konfor kadar, yeşil alanın, suyun ve temiz havanın konforuna da ihtiyacımız var.  Doğa bizi sert bir şekilde uyarıyor: canımız daha fazla yanmasın.     

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Please reload

Arşiv

© 2017 by DHC Makina

  • LinkedIn Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon